Dată:: 16.07.2016

De:: Turculet Florin

Subiect:: Regim alimentar

In 30 ani de suferinta am tinut mai multe regimuri alimentare .Am inceput cu regimul Cozac pe timpul lui Ceausescu ,carne numai inima de vita batrina fiarta sau gratar,paste cu brinza vaci orez cu legume ,mere dor compot toate fara zahar.Legume proaspete(nu la conserva),cartofi fierti sau copti lapte fiert sau prins fara smintina,fara afumaturi,conserve,muraturi ,cafea,tigari,alcool,sucuri din comert un ou pe saptamina,fiert tare fara prajeli ,carne de pasare batrina fara piele,fara carne de animale tiner (miel,iepure,iezi,porc,etc)De baut doar apa sau ceai fara zahar (amestec plante) In paralel ma tratam cu tigason .Mare lucru nam simtit doar ca a dat,pe timp limitat,ipotenta.Am mai repetat un regim asemanator mai strict si fara carne de am ajuns la spital.Analize proaste ai doctorii miau zis sa dau prganiului de toate caci apar carente si de aici complocatii.Am fost invitat la un simpozion pe tema psoriazis si mi sa spus ca e boala autoimuna ca de vina ar fi o gena ,deci trebuie intervenit in codul genetic si mai putin in alimentatie care poate duce la complicatii carentiale.In prezent nu consum alcool,cafea,mincaruri grase,muratur ,conserve,salamuri,prajeli ,aluaturi proaspete(cozonac,placinta,gogosi,,etc)condimente cu exceptia,usturoiului si ardei iute.Cam atit daca o sa conversam o sa revin,sunt multe de spus prin cite am trecut.Nu crd in medicamente nici in regim amelioreaza nu vindeca.Pentru mincarime cind stau acasa ma ung cu otet cam ustura la inceput dar are efect,ca o gluma nu da tintaru nici musca .Va felicit ca existati si inca existam !

Comentariu nou